Jesper Petersen, Emilie Turunen og Nanna Westerby er de nyeste i rækken af SF’ere, der flygter til Socialdemokraterne. Naturligvis er alle velkomne, men det er påfaldende, at skiftet er så markant iscenesat. Vi befinder os midt i en værdikamp og har brug for ideologiske kræfter til at sætte kursen i årene frem.
Jeg sidder dog alligevel med en underlig smag i munden, når jeg læser det debatindlæg, hvori Petersen, Westerby og Turunen forklarer deres bevæggrunde for et skifte til S. De skriver bl.a.: »Vi vil ikke være jomfruelige i forholdet til magt, ansvar og lederskab. Vi vil bidrage til at bygge fremtidens Danmark«.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.



