Debatindlæg afNoa Redington

Politisk kommentator

Stop flueknepperiet på faktagudens alter

Lyt til artiklen

En af dansk journalistiks skarpeste knive, Lea Korsgaard, chefredaktør på Zetland, kom forleden galt af sted. I en debat om pressens dækning af indvandreres repræsentation i kriminalitetsstatistik sagde hun kategorisk, at »kriminalitet begået af indvandrere og efterkommere er faldet drastisk de seneste 15 år – faktisk med 50 procent«.

Sejt. Hvis det bare var rigtigt. For det viste sig at være gamle tal og oven i købet i en upræcis gengivelse. ’Detektor’ på DR 2 kom efter hende. Slam. Og Lea Korsgaard måtte kaste håndklædet i ringen. Som hun ikke uden humoristisk talent konkluderede: »Det, jeg skulle have sagt, var, at hvis vi kigger på udviklingen i andelen blandt mandlige ikkevestlige indvandrere og efterkommere i alderen 15-45 år, der er dømt efter straffeloven fra 1990 til 2006, så var der et fald på 50 procent«.Åh, fakta. Men hold nu op! Der er da ingen ved deres fulde fem, der kunne finde på at sige sådan noget mumbo-jumbo.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her