Jeg er en kønsoverskridende lesbisk. Med det mener jeg en maskulin, lesbisk kvinde. Som barn legede jeg med drengelegetøj, og jeg kunne slet ikke finde ud af pigernes intriger, og deres lege hadede jeg, så når jeg legede med nogen, var det med drenge.
Jeg var ambivalent i tøj og frisure og stil, men da jeg som ung voksen sprang ud som lesbisk, besluttede jeg, at jeg fremover ville have langt hår og gå i dametøj, da jeg var bange for at komme til at leve op til fordommen om den maskuline lesbiske. Men dybest set havde jeg det ikke godt med en feminin tøjstil, og da jeg som midaldrende turde bryde tabuet og gå med herretøj, åbnede der sig en ny verden for mig. Tænk at det kan være spændende at købe tøj! Tænk at føle, at jeg ser godt ud i det tøj, som jeg har på!
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

