Hvordan kan vi i Danmark høste store priser og megen anerkendelse for vores nynordiske mad, for vores mange Michelin-restauranter og komplicerede mad-dogme-doktriner, for verdensberømte stjernekokke og sommeliers, når vi ikke engang kan kende forskel på karbonader og krebinetter?
Amerikanske burgerkæder med hurtige fastfood-tilbud presser den danske madkultur. Der serveres italiensk og fransk mad overalt i gadebilledet, og det er efterhånden mere normalt at snuppe en rullekebab på vej hjem fra byen end en god gammeldags ’indianer i kano’.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

