Ny ghettoliste er kommet på gaden. Og jeg kan se, at min gamle ghetto, Æblehaven i Roskilde, ikke er på listen længere. Der var åbenbart en tosse mindre, der overtrådte straffeloven i denne omgang, hvilket sikrede boligkvarteret en bedre placering.
Hvor er det bare godt med sådan en liste. Den ansvarlige minister lover, at selv om der er færre på listen i år, så skal der stadigt arbejdes på »at ændre på beboersammensætningen« – og altså åbenbart ikke på de store sociale problemer, der er årsag til betegnelsen.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
