Landbrugssektoren er, efter energisektoren, verdens næststørste udleder af klimagasser. Derfor er fødevarer et helt centralt sted at sætte ind for at nedsætte klimabelastningen.
En af de største klimaudfordringer er den globalt voksende kødproduktion. Alene i Danmark går 80 procent af vores opdyrkede land til foderproduktion. Samtidig importerer vi årligt to millioner ton sojafoder fra Sydamerika. Dyrkningen af det beslaglægger et afryddet skovareal, der er større end Sjælland. Så udover CO2-udledningen har kødproduktionen massiv indvirkning på skovafrydning, jordbrug og tab af biodiversitet.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
