Hvis en bygningssagkyndig fik til opgave at skrive en tilstandsrapport om Danmark, så vil konklusionen nok være, at huset er i pæn stand, men at der er et par K3’ere, som den kommende ejer skal udbedre. Her tænker jeg ikke mindst på det medtagede dagpengesystem. Den langsomme udhuling af dagpengene har nemlig udviklet sig til alvorlige sætningsskader i fundamentet på vores flexicuritymodel.
Siden midten af 1990’erne har skiftende regeringer ikke bare forsømt at vedligeholde dagpengesystemet. De har også valgt at skære i dagpengemodtagernes kompensationsgrad.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.



