Debatindlæg afRasmus Grue Christensen

Direktør, Dignity – Dansk Institut Mod Tortur

Besøget havde været en lejlighed til at tale om menneskerettigheder.

Dansk Institut Mod Tortur: Ærgerligt, at Trump ikke kommer hertil

Lyt til artiklen

På alle kontinenter ser vi demokratisk tilbagegang og autoritær fremgang. Ifølge Freedom House er der de seneste 14 år hvert år blevet færre demokratier og flere semiautoritære regimer verden over. Desværre har reaktionen fra USA – der mere end nogen anden har båret udviklingen af den menneskerettighedsbaserede verdensorden siden Anden Verdenskrig – været stiltiende accept eller delvis omfavnelse af autoritære tendenser, men også direkte angreb på basale menneskerettigheder. Trump har meldt USA ud af FN’s Menneskerettighedsråd.

Han har sagt, at tortur virker, hvilket er stik imod al forskning, og at tortur, herunder waterboarding, er acceptabelt og bør tillades ifølge amerikansk lov. Trump nægter mennesker fra udvalgte muslimske lande indrejse og indespærrer og adskiller familier på grænsen til Mexico. Og Trump har afvist enhver tanke om et retsopgør med CIA’s brug af tortur, som blev åbent indrømmet over for FN’s Torturkomité i 2014. Denne vigende forpligtelse på fælles frihedsidealer er ikke alene trist for de mange ofre for menneskerettighedsforbrydelser. Den er også dårligt nyt for vores alles tryghed og sikkerhed. Lige nu ser vi autoritære kræfters selvbevidste fremvækst i blandt andet Kina, Rusland, Filippinerne, Egypten, Tyrkiet, Iran, Venezuela, Zimbabwe.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her