Debatindlæg afVincent F. Hendricks

Professor, dr. phil., phd og leder af Center for Information og Boblestudier, Københavns Universitet

Facebook har allerede på mange måder taget styringen af vores offentlige debat, og næste år lancerer de deres egen valuta. Vi ender alle i et åbent fængsel – styret af mediemastodonten.

Vincent Hendricks: Vi ender alle i Facebooks åbne fængsel

Lyt til artiklen

’Jeg er kommet i facebookfængsel’ er et udtryk, der er begyndt at vinde indpas i den danske offentlige debat – der er ovenikøbet en gruppe på Facebook, der hedder “tidligere straffet” med henvisning til at være kommet i Facebook-fængsel.

Udtrykket refererer til, at ens facebookprofil er blevet suspenderet, og at ens sendetid dermed inddraget i kortere eller længere tid som resultat af, at man har sagt, råbt, skrevet, kommenteret eller uploadet materiale, der er i strid med Facebooks fællesskabsforordninger bedre kendt som community standards.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her