Debatindlæg afJacob Magnussen

Underviser

Alle kan underrette myndighederne om et barns mistrivsel, uden at myndighederne i tilstrækkelig grad undersøger, om der skulle være andre motiver bag end omsorg for barnet.

Naboer underrettede om mistrivsel af barn: Far kritiserer, at myndighederne ikke undersøger motivet bag en underretning

Lyt til artiklen

Naboer har givet politiet og derfra socialforvaltningen en underretning om min søns mistrivsel i forbindelse med en episode i vores hjem.

Nuvel, der går jo ikke røg uden en brand, vel? Mit ærinde er at gøre opmærksom på, at enhver i dag kvit og frit kan underrette myndighederne om et barns mistrivsel. Myndighederne skal rykke ud hver gang ligesom i historien om Peter og ulven. Den historie ender grumt, og derfor er det også forståeligt, at vores politikere hellere vil have en underretning for meget end en for lidt. Sporene skræmmer.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her