Debatindlæg afPer Michael Jespersen

Direktør, Tænketanken Cevea

Minimumsnormeringer giver ikke alene bedre børneliv. De er også en forudsætning for, at vores arbejdsmarked og samfundsøkonomi fungerer.

Højere skatteindtægter og lavere sociale omkostninger: Investeringer i børn er en fed forretning, Cepos!

Lyt til artiklen

For en liberalist er penge brugt på en offentligt ansat nærmest penge smidt ud ad vinduet. Værdierne skabes nemlig af skaffedyrene i den private sektor, det offentlige solder dem bare op.

At det er mere nuanceret, og at de mange dygtige offentligt ansatte, der understøtter erhvervslivet, kunne være en vigtig nøgle til at forstå, at Danmark ligger i verdenseliten på alle ranglister ... Den tanke strejfer sjovt nok sjældent en liberalist.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her