Debatindlæg afFinn Janning

Filosof

Kapitalen er styret af tanken om, at den stærkeste overlever. Men i coronakrisen klarer vi os kun, hvis vi samarbejder.

Filosof: Jo mere samfundssindet styrkes af corona, des mere lider kapitalismen

Lyt til artiklen

Cykelsporten kan lære os at håndtere coronavirussen som et hold. De, der er bekendte med cykling, kender til fænomenet, når fem forskellige ryttere i et udbrud arbejder sammen. Det kan virke underligt, da de netop ikke kører for samme hold eller nation. Filosofien er dog simpel: Ingen af de fem ryttere kan komme alene frem til målet uden samarbejde. Hovedfeltet, i dette tilfælde virussen, vil æde dem op, en efter en. For at undgå det må de skiftes til at trække læsset, mens de fire andre ligger i læ. Sådan skifter de. ​​

Samme altruistiske princip gør sig også gældende på de enkelte cykelhold, hvad enten de er private eller nationale. Her er der en kaptajn, vores er Mette Frederiksen, men vi kører ikke kun for hende, vi kører for at vinde, som hold. Og så længe hun har gode ben, altså fremstår dygtig og handlekraftig på en meget svær rute, så arbejder vi loyalt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her