Debatindlæg afYancé-Myah Antonio Harrison

MA i Global Politisk Økonomi

Vi må gøre os klar til at kræve regningen for coronakrisen betalt af de rige, og vi må kræve, at regeringens nyeste beføjelser ikke bliver brugt imod dem af os, der allerede er udsatte.

Politisk økonom: Lad de rige selv betale for de riges virus

Lyt til artiklen

Coronavirussens spredning har en geografi, der følger ikke bare med det rigtige pas, men også dem, som er økonomisk velstillede. For imens Mette Frederiksen lukkede de ydre grænser i et forsøg på at beskytte befolkningen, var det velhavende danske statsborgere i Rudersdal og Gentofte Kommune, der importerede virussen efter årets skiture, og en allerede immunnedsat dansk-ghanesisk mand, der var den første, der mistede livet.

Hele situationen er uvant på det europæiske kontinent. Regeringer står og skal balancere det at vedligeholde en økonomi under pres og samtidig sørge for, at virussen ikke spreder sig og gør en for stor del af befolkningen uarbejdsdygtig. Denne trussel mod arbejdsevne er vigtig at fremhæve, fordi det betyder, at varer ikke kan produceres eller købes i samme mængde, som virksomheder havde forventet. Og hvis folk ikke kan arbejde, tjener de ikke penge, og kan dermed ikke betale husleje, bolig- og billån. Alle disse udgifter for almindelige mennesker er gigantiske indtægtskilder for nogle få.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her