Det antages, at den antikke digter Sofokles fik sin tragedie ’Antigone’ opført i Athen i 442 f.Kr. Sofokles’ fortælling om kongedatteren Antigone har bevaret sin popularitet usvækket i de 2.500 år, vi har kendt den. Ikke uden grund. Stykket handler om noget så uhåndgribeligt som menneskets værdighed – og dermed om demokratiets grundlæggelse.
Antigones brødre har dræbt hinanden i tvekamp, men kun den ene, bystatens forsvarer, gives en fyrstelig begravelse. Den angribende brors lig kastes for hunde og fugle uden for bymuren. I ly af natten begraver Antigone, som det sømmer sig, sin brors lig. Hun pågribes og betaler for sit tragiske valg med sit eget unge liv.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
