Det er en drøm for os og andre lesbiske par, at den ene af os bærer den andens æg i sin livmoder, for at vi begge får del i både den biologiske og psykologiske del af graviditeten. Den drøm kunne blive til virkelighed, hvis vi boede i England, og hvor efterspørgslen efter dette er stigende. Men vi bor i Danmark, hvor vi skal forestille at være mere ligestillet, og her er det direkte ulovligt for lesbiske par.
Det er også umuligt, at vi blot begge kan blive juridisk anerkendt som forældre, hvis vi tager til England og kommer hjem med den enes æg i den andens livmoder. Det kan vi begge først, når barnet er fyldt 2,5 år, hvor medmoren kan stedbarnsadoptere sit eget genetiske barn.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.



