Debatindlæg afBjarke Oxlund

Professor mso, institutleder ved Institut for Antropologi på Københavns Universitet

Når almindelige lønmodtagere fortæller om overgreb, krænkelser og vold, begynder historierne ofte med ordene: ’Det var til en julefrokost på arbejdet ... ’. Ubehagelige oplevelser står i kø ved julefrokostarrangementer, viser undersøgelse.

Undersøgelse afdækker, hvor ubehagelige julefrokoster kan være

Lyt til artiklen

Da statsminister Mette Frederiksen fredag 23. oktober varslede nye coronarestriktioner, meddelte hun samtidig, at årets julefrokoster må aflyses.

Med Morten Østergaards afgang som radikal leder og Frank Jensens afgang som overborgmester i København i frisk erindring kan der være andre grunde end covid-19 til at genoverveje den danske tradition for julefrokost på arbejdspladsen. I begge tilfælde var flere af anklagerne om krænkelser begået af de to politikere nemlig relateret til afholdelse af julefrokoster.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her