Slutter i morgen: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Debatindlæg afTinna C. Nielsen

antropolog, diversitets- og ligestillingsspecialist

Mange af de velmenende initiativer mod krænkende adfærd bygger på en misforståelse af mennesket og kan gøre mere skade end gavn.

Antropolog: Udbredt undervisning mod krænkelser får mænd til at joke og blive negative

Lyt til artiklen

Det er forståeligt, at reaktionerne på de mange vidnesbyrd om grænseoverskridende og ulovlig seksuel adfærd på arbejdspladser i Danmark stikker i alle retninger. Men det giver ingen mening, at de løsninger, som ledere og politikere med det betroede ansvar tyr til, også gør det. Særligt fordi vi har så meget evidens for, hvad der virker og ikke virker.

Den mest udbredte og velmenende løsning er obligatorisk undervisning i ’forbudt adfærd og sexchikane’. Den bygger på rationalet – som ligestillingsminister Mogens Jensen (S) og DR-studievært Ask Rostrup udtrykte det i udsendelsen ’Spørg Borgen’ 16. september 2020 – at »der er for mange, der ikke har fattet det«, og derfor må løsningen være at gøre det helt tydeligt for alle medarbejdere og ledere, hvad de ikke må gøre ved hinanden. Altså få dem til at forstå og rette ind.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her