Debatindlæg afJessica Lambert, Jeanette Kørner og Jane Josiah
Seniorforsker, Dignity; programansvarlig for Afrika, Dignity; og projektkoordinator, Midrift-Hurinet Human Rights Network
Pandemien har forværret situationen for mange piger og kvinder verden over og øget voldsspiralen i mange lande. Det går især hårdt ud over de mest udsatte, som også var plaget af vold før corona.
NGO'er råber vagt i gevær:Vold mod kenyanske kvinder stiger under pandemien
Livet i Kenyas slumområder var vanskeligt, allerede inden den globale covid-19-pandemi ramte. Indbyggerne lever i permanent fattigdom og mangler adgang til mad, rent vand og sanitet.
Ud over den ekstreme fattigdom er vold desværre hverdag i mange hjem i Kenyas slumområder. Især vold mod kvinder og piger er et problem.
142 kr. for resten af året
Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.