Du ser os, når vi bringer mad til din dør. Eller dengang, vi serverede for dig på din lokale café. Eller foran bøgerne på dit biblioteks læsesal. Men selv om vi er en del af mange danskeres hverdag, udfører vigtigt servicearbejde, og mange af os senere får nøglejobs i dansk erhvervsliv, føler vi – de udenlandske studerende – at vi ikke har en stemme i det danske samfund.
Faktisk opleves det at være udenlandsk studerende med EU-pas som at være andenrangsborger i Danmark. Vi bliver fremstillet som velfærdsturister, vi mangler forbindelserne til at finde arbejde og tvinges til at tage de dårligst betalte jobs. Alt dette for at få adgang til SU og SU-lån. Det betyder, at vi må arbejde 10-12 timer gennem hele perioden, hvor vi får stipendiater.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.


