Under coronapandemien har medierne med mellemrum kunne berette, hvordan selv små reduktioner i vejtrafikken betyder kortere bilkøer og mindre spildtid på vejene. I efteråret 2020 viste en analyse fra Vejdirektoratet, at selv en lille reduktion på 5-10 pct. i trafikken på de travleste motorveje kunne mindske forsinkelserne med helt op til 50-90 pct. Der er derfor betydelige samfundsgevinster gemt i øget hjemmearbejde. Eller i andre tiltag til reduktion af trafikmængden på vejene, f.eks. fremme af skift fra bil til tog på strækningerne ind mod storbyerne.
Coronakrisen har været anskuelsesundervisning i alternative veje til at løse trængselsproblemerne omkring især de større byer. Det ser dog ikke ud til, at regeringen har været en særlig opmærksom elev. Med dens oplæg til en ny infrastrukturplan, ’Danmark fremad’, lægges i stedet op til betydelige investeringer i vejanlæg.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.


