Er det danske ejendomsmarked ved at blive overtaget af udenlandske spekulanter? Det kunne man næsten tro efter de seneste års mange artikler, politiske debatter, indgreb og SoMe-slagsmål om huslejestigninger og opkøb af ejendomme af udenlandske investorer. Men virkeligheden er en anden og væsentlig mere nuanceret.
Vores beregninger af de seneste 10 års udenlandske opkøb viser, at op mod 90 procent af de danske udlejningsejendomme er på danske hænder. Eller omvendt: Kun godt 10 procent ejes af en udenlandsk aktør – hvoraf en stor del i øvrigt er nordiske som f.eks. svenske og norske pensionsselskaber.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

