Debatindlæg afPeter Wivel

Allerede i 1937 kom der en grundbog om folkeforførelse.

Peter Wivel: Vogt jer for politiske charlataner!

Lyt til artiklen

I 1937 udkom et kulturhistorisk værk om fænomenet ’charlatan’ på et forlag i det neutrale Schweiz. Bogen havde sin egen dystre aktualitet og blev straks oversat til engelsk. Under en helt igennem saglig overflade sætter dens forfatter, den da 44-årige østriger Grete de Francesco, fokus på de metoder, hvormed giftblandere og heksedoktorer op gennem tiderne har forført deres taknemmelige publikum.

Bogen var et nødråb, en sidste en advarsel imod politiske løgnere og deres følge: »Vi skal være vogtere«, skriver de Francesco, »i en ellers alt for skummel nat«. Formørkelsen blev fuldkommen, da verdenskrigen brød ud i 1939, og hendes arbejde havde været forgæves.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her