3 dage tilbage: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Debatindlæg afJinan Hammoude

Sociolog

Når jeg tænker på ’ikkevestliges’ lave valgdeltagelse og engagement i den offentlige debat, er jeg ikke så overrasket. For der er en rigtig god grund.

Afmagt: Ville du deltage i en debat, der hele tiden ekskluderer dig?

Lyt til artiklen

’Ikkevestlige’ er ikke blot den gruppe, der har lavest valgdeltagelse ved folketings- og kommunalvalg, men også den, der blander sig mindst i den offentlige debat, og det er der god grund til.

På trods af at jeg er født og opvokset i Danmark, kan jeg tit føle, at demokratiet ikke er beregnet til en som mig. For en person med min baggrund er jo normalt en, der ’truer’ demokratiet i Danmark og Vesten. Det er lidt selvmodsigende at skrive det her indlæg som minoritet og samtidig hævde, at demokratisk deltagelse er forbeholdt majoriteten. Det ved jeg. Men jeg tænker tit over, hvor lidt jeg og andre, der ligner mig, blander sig i den offentlige debat, og med kommunalvalget lige rundt om hjørnet følger den uundgåelige diskussion om den lave valgdeltagelse blandt såkaldte ’ikkevestlige’.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her