Debatindlæg afAsbjørn Riis-Søndergaard

Foredragsholder og Filosof (ARS17)

En optimistisk foredragsholder forsøger at passe på klimaet og miljøet som rejsende, men må erkende, at det simpelthen er for besværligt og dyrt, fordi der er alt for få ladestandere, for lange opladningstider, alt for meget kødannelse, og fordi det er stressende og usikkert hele tiden at mangle strøm.

Efter at have forsøgt mig med en elbil stempler jeg hellere fredfyldt ind på rejsekortet

Lyt til artiklen

Jeg ville køre i elbil på foredragstur i Sønderjylland og bidrage til ambitionen om 1 million elbiler i Danmark inden 2030. Men det er simpelthen for besværligt og usikkert til, at jeg gør det igen lige foreløbig.

Jeg plejer ellers at tage toget, når jeg skal holde foredrag. Men denne gang havde jeg to steder i træk i Sønderjylland og skulle derfor overnatte og bevæge mig fra Aabenraa med den rivieralignende strandpromenade til Højers gråmelerede marskområde.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her