I netmediet Altinget har Morten Ziebell, der er ledende overlæge ved Rigshospitalets Neurokirurgiske afdeling, skrevet en kronik med overskriften ’Hvorfor må vi ikke dø mere?’ Kronikøren beskriver præcist det problem, at vi bor i et land, hvor lægerne er blevet dygtige til at behandle (og det er godt!), men bagsiden af medaljen er, at det er blevet svært at sige stop for behandlingen, når den ikke længere giver mening. Sagen er altså, at vi har udnævnt hospitalet til at være helbredelsens rige, og døden er derfor fjenden til det sidste åndedrag.
Og ja, døden er en fjende. Sådan har jeg det også, selv om jeg er præst. Vi dør, og vi skal dø. Det er ikke kun de andre.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
