Debatindlæg afRasmus Jensen

Havnearbejder

Ordblinde skal kunne komme igennem hverdagen med rank ryg og føle sig værdifulde på deres arbejde.

Du er ikke dum, fordi du er ordblind

Lyt til artiklen

Jeg er ordblind, og det har altid været et tabu for mig. Jeg har altid hadet det skriftlige arbejde og altid haft svært ved at udtrykke mig på papir. I folkeskolen og i mine læretid var det en kæmpe hæmsko, og jeg følte mig som klassens klovn, fordi jeg ikke kunne læse og skrive så godt som klassekammeraterne.

Jeg mener, at der er behov for mere fokus på ordblinde på arbejdspladserne. Mange går rundt og vil ikke tale om deres udfordringer som ordblind. Man føler sig utilstrækkelig og går med en evig frygt for ikke at læse mails korrekt eller udtrykke sig korrekt på skrift. Tro mig, jeg taler af erfaring.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her