I efterårets debat om den kommende øremærkede barsel til fædre, nåede momshaming helt nye højder. Folk i denne adskillelseskultur, som vi lever i, har alle dage haft meget at sige om os kvinder, og hvordan vi praktiserer vores moderskab. Pylre-mødre, curling-mødre, mødre, som pakker deres børn ind i vat, giv nu slip, lad far komme til, små børn har bedst af at komme ud og lege med andre børn, og jeg kunne blive ved. Men nu får vi simpelthen at vide, at vi tilmed tager ’omsorgsmonopol’ på vores stakkels børn.
Mage til respektløst, nedladende og skadeligt ord skal man lede længe efter. Ordet refererer naturligvis til mødre, som har et ønske om at tilbringe det første år af deres barns liv sammen med barnet. Altså kvinder, som ønskede at benytte sig af den fulde barsel selv, og ikke havde interesse, i at en andel af den eksisterede barsel skulle øremærkes til faderen.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.


