Debatindlæg afCamilla-Dorthea Bundgaard

cand.ling.merc.

Om ikke andet gør Mette Frederiksen sig skyldig i dårlig ledelse og nul ydmyghed.

Mette F. er uværdig til jobbet

Lyt til artiklen

Rigsret, rigsret. Selv hvis vi glemmer alt om, hvad der er hjemmel til eller ej, når vi bedømmer statsministeren, synes jeg fortsat, vi må spørge: Er statsministeren værdig til at lede Danmark?

Pressemødet 1. juli, var decideret bizart. Statsministeren fremstod sukkende ligeglad med, at en uafhængig kommission havde dømt den administration, som hun ikke bare står i spidsen for, men har sørget for at holde i stram snor, benhårdt. Selv har hun groft vildledt en hel befolkning som følge af en dybt kritisabel sagsbehandling. En sagsbehandling, som hun er den øverste ansvarlige for, fordi hun har samlet al magt og jo dermed ansvar i Statsministeriet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her