I sommeren 1932, kort før Tyskland – og senere det meste af Europa – faldt i hænderne på den nazistiske diktator Adolf Hitler – indledte Albert Einstein og Sigmund Freud en kort brevveksling om krig og fred. Pacifisten Einstein, der modtog Nobelprisen i Fysik i 1922, spurgte Freud, om han så en bræmme af lys forude.
Freud måtte skuffe Einstein, men sluttede med disse ord: »Alt, hvad der fremmer kulturens udvikling, arbejder også imod krigen«. På Freuds tysk dækker ordet kultur også oplysningstidens franske slagord ’civilisation’.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

