Jeg vil ha’ et arbejde, der giver mening, og som udfordrer mig fagligt. Jeg vil gøre en forskel. Det er vel manges forventning og ikke urimelige krav til det, de beskæftiger sig med. Men der er ikke mange, som drømmer om at blive sosu-assistent. Det er, som om at være sosu ikke klinger så ambitiøst som at være sygeplejerske, fysioterapeut eller psykolog. For det vi laver, er vel mest at skifte ble og tørre folk bagi?
Men mit fag kan opfylde alle tre forventninger. Jeg gør en forskel. Hver. Eneste. Dag. De mennesker, jeg besøger, ville ikke komme ud af sengen uden mig. De ville heller ikke komme i seng. Nogle af dem ser ikke andre mennesker end mig.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.



