Installationen ‘50 Queens’ på det midlertidigt omdøbte Dronningens Nytorv i København er skabt som en kommentar til den manglende repræsentation af kvinder i monumenter og statuer i bybilledet. Værket er designet af Bjarke Ingels Group og består i grove træk af anonyme, hvidmalede kasser, sat i en cirkel med forskellige højder og lavt monterede navne og qr-koder.
Det kan måske synes irrelevant at sætte fokus på en midlertidig installation i forhold til en diskussion om arkitektur, men værket er på en række områder repræsentativt for et manglende fokus blandt arkitekter på diversitet og tilgængelighed. Som historiker Gry Jexen påpeger (11.9.) er der en manglende sammenhæng mellem intentionerne bag installationen og det, som er realiseret. I et historisk perspektiv fremstår projektet ikke som et progressivt indspark til diversitetsdebatten. Og det reproducerer den anonymisering, som ofte bliver skabt, når kvinder portrætteres i det offentlige rum.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.



