Der er stor mangel på faglærte medarbejdere. Om få år vil der mangle 88.000 på det danske arbejdsmarked. En stor del af dem vil være håndværkere. Fagforbundet Dansk Metal opfordrer politikerne til at gribe ind. Unges adgang til gymnasium må begrænses og flere skoleelever tvinges til at vælge erhvervsskole.
For landets lærlinge er mangel på faglært arbejdskraft udtryk for snobberi. Viden skabt gennem uddannelse inden for håndværk nyder ikke samme anerkendelse som viden skabt gennem boglig uddannelse. Bevillingerne til erhvervsuddannelserne må øges. Skolerne renoveres, gammelt og forældet udstyr erstattes med nyt og moderne. Det skal ske i et forsøg på at gøre skolerne attraktive og tiltrække flere unge.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
