Debatindlæg afKaterina Sergatskova

Chefredaktør, Zaborona Media, Ukraine

I krig er der ting, der må gøres i en fart, uden at man først lytter til den offentlige mening eller konsulterer eksperter.

Ukrainsk chefredaktør: Kimer er Danmarks øjne og ører

Lyt til artiklen

I juli i år rapporterede jeg fra Mykolajiv i det sydlige Ukraine samtidig med DR-journalist Matilde Kimer. Den ukrainske hær var i gang med en modoffensiv for at befri Kherson og blev selv udsat for kraftige bombardementer fra russisk side.

Hver dag fløj missiler af forskellig art ind over byen og ødelagde civile hjem, fødevarebutikker, kulturinstitutioner og læreanstalter. De regionale myndigheder ledte efter ’spioner’ – folk, der sendte nøjagtige oplysninger til russerne om, hvilke positioner det ukrainske militær kunne befinde sig på.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her