Jeg bliver sådan lidt indigneret, når jeg i Politiken læser, at politiet er ude, allerede inden sommeren er startet, og advare de unge mod brugen af den famøse soundboks.
Jeg synes personligt, der er noget helt galt, når man blandt alle storbyens problemer prioriterer at få de unge mennesker til at skrue ned for deres musik samt at få politiet til at patruljere for at stoppe ungdommen i at have det sjovt. Alt sammen fordi den ældre generation har glemt, hvordan det faktisk føles (at have det sjovt).
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.


