Slutter i dag: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Debatindlæg afFreja Lindhardt

Studerende

Det halter gevaldigt med kvaliteten af retssystemet, når det gælder overgrebssager. Det er min hovedkonklusion efter selv at have været en tur igennem møllen.

Studerende: Det halter gevaldigt med kvaliteten af retssystemet

Lyt til artiklen

Der har i medierne over længere tid været stort fokus på retssystemets håndtering af voldtægtssager. Flere har oplevet, at deres voldtægtssager ikke kom for retten, fordi systemet har begået alvorlige fejl – også kendt som ’beklagelige fejl’.

Det er tragisk for de forurettede, som står tilbage med en krænket retsfølelse, når de ikke bliver grebet af de myndigheder, der netop er sat i verden for at hjælpe dem. Og det belaster tilliden til retssystemet som helhed.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her