Uanset hvor længe man har været toppolitiker, uanset hvor meget magt man har, og uanset hvor meget man ser verden gennem økonomiske briller, må man aldrig glemme, at politik, ideologi og styring i sidste ende handler om mennesker.
Men det er den umenneskeliggørelsens fælde, vores finansminister Nicolai Wammen er faldet i ved at forklare kommunernes pressede økonomi med, at flere med fysisk og psykisk handikap skal have hjælp. Den dygtige finansminister er blevet til det, som den tyske filolog, forfatter og humanist Victor Klemperer kalder for en »kompetent barbar«. Derfor rammes han med rette af shitstormen ’Undskyld vi er her’, hvor mennesker med handikap og deres pårørende med en vis sarkasme har beklaget, at de har brug for hjælp. Ja, at de i det hele taget eksisterer og ligger de fælles kasser til last.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

