Anne HørselPsykolog i Psykiatrisk Ambulatorium Ballerup
Mille Maja JerichowBehandlingsansvarlig psykolog, Nødebogård behandlingshjem
Bahati JensenPsykolog i Børne- og Ungdomsforvaltningen, Københavns Kommune
Jeanette Galan MogensenPsykolog i privat praksis
Rasmus VienhuesPsykolog i Psykiatrisk Afdeling Aabenraa
Alt for mange psykologer venter længe på deres autorisation, når de i stedet kunne komme ud og gøre en forskel i samfundet.
Midt i mistrivselskrisen:Giv psykologerne ’kørekortet’ hurtigere
Lyt til artiklen
Henter...
Sundhedsminister Sophie Løhde har for nylig meldt ud om en kommende 10-årsplan for psykiatrien, der år for år vil tilføje flere økonomiske midler til det stærkt pressede sundhedsområde.
Det er penge, der falder på et meget tørt sted, og som forhåbentlig vil føre til flere ressourcer på området. Samtidig hører vi også hyppigt om, hvor svært det er at rekruttere og ikke mindst fastholde fagfolk i sundhedsvæsenet. Derfor undrer det os, at man ikke udnytter de ressourcer, der allerede er i systemet, og fjerner den åbenlyse flaskehals, der forhindrer psykologer i at bruge og udvikle deres kompetencer.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.