Lige siden den seneste tragiske eskalering af Palæstina-Israel-konflikten tog fart, har en lige så modbydelig dæmonisering af alt palæstinensisk fulgt med. Medier, folkevalgte politikere og stemmer i den offentlige debat har bidraget flittigt.
Og selv om jeg og rigtig mange andre har meldt klart ud, utallige gange endda, at ingen ved sine fulde fem går ind for Hamas’ drab på civile endsige krig og terror, har en gruppe af populistiske folkevalgte i deres jagt på billige point vendt folkestemningen imod danskerne med palæstinensisk baggrund. Politikere som f.eks. Søren Pape Poulsen kommer med konstante udfald mod enhver, som støtter palæstinenserne eller blot vifter med deres flag.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

