I den danske debat bliver der ofte argumenteret for forbrugsbaserede klimamål, som handler om CO2-udledning ved produktion og transport af varer, vi forbruger her til lands, med henvisning til at Danmark bør være et foregangsland. Men et foregangsland skal ikke bare gå forrest. Det skal også gå i den rigtige retning.
Der er bred enighed om målet, at Jordens befolkning skal reducere udledningen af drivhusgasser. Et grundlæggende globalt klimapolitisk problem er koordinationsproblemet, kendt som fællesskabets tragedie.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

