Debatindlæg afSimon Toftgaard Jespersen

Formand for Muskelsvindfonden

Kan man være ret så perfekt på sociale medier og udelukkende vise sine glansbilleder, men alligevel gøre op med perfekthedskulturen?

Formand for Muskelsvind­fonden: Cecilie Haugaards glansbilleder gør mig ked af det. Rigtig ked af det

Lyt til artiklen

Kan man være ret så perfekt på sociale medier og udelukkende vise sine glansbilleder, men alligevel gøre op med perfekthedskulturen?

Det spørgsmål har rumsteret i mit hoved siden sidste uge, hvor influencer og model Cecilie Haugaard, bedre kendt som Cillemouse, tonede frem på min skærm i Deadline. Hun er blevet forfatter og vil med bogen ’Instagrim’ gøre sig selv til talsperson for et opgør med perfekthedskulturen i samfundet og i særdeleshed på det sociale medie Instagram.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her