Debatindlæg afAnja Philip

Formand i Forbrugerrådet Tænk

På sociale medier er børneunderholdning og reklame smeltet sammen. Det er tid til at stille skarpere krav til, hvordan reklame og underholdning skal præsenteres på de nye medier.

Tænk: Kan du huske, da børnene pludselig sloges for at få fat i en flaske Prime? Hvor mon de fik den ide fra?

De fleste forældre kan nok nikke genkendende til, at antallet af timer, børn bruger foran flow-tv’et, efterhånden er meget begrænset. I stedet er YouTube, TikTok og andre sociale medier blevet vor tids ’børnefjernsyn’.

Men hvor traditionelt tv til børn er underlagt nogle klare regler, som beskytter børn mod bl.a. kommercielle budskaber og uegnet indhold, er det i Danmark tilsyneladende ikke tilfældet for de influencere, som skaber det indhold, børn i dag er storforbrugere af på sociale medier.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
Hvad har Nynne og Mille Dinesen tilfælles?⁠ 'Fjernsynsklubben' er tilbage! Og noget går op, da de ser første afsnit af 'Nynne', der på nogle måder har sin oprindelse på selv samme Politiken. Magnus og Felix genbesøger rucolaens storhedstid og diskuterer, hvordan både skuespillere og journalister kan være vidunderligt selvhøjtidelige.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her