Debatindlæg afHillary Clinton

Fhv. præsidentkandidat for Demokraterne

I en debat med Trump skal man ikke lytte efter argumenter. Men der er alligevel meget at lære, hvis man sorterer i ordskvalderen.

Hillary Clinton: »På et tidspunkt forfulgte han mig endda rundt på scenen«

Lyt til artiklen

I sidste uge havde jeg den glæde at deltage i uddelingen af Tony-teaterpriserne, hvor jeg introducerede en sang fra ’Suffs’. Det er en musical, som jeg har været med til at producere, der handler om suffragetterne, som kæmpede for kvinders stemmeret.

Jeg elsker teater, der handler om politik – men ikke omvendt. Alt for ofte kommer vi til at se på afgørende øjeblikke som denne uges debat mellem præsident Joe Biden og Donald Trump, som var vi teateranmeldere. Men vi skal vælge en præsident, ikke ’bedste skuespiller’.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her