Klumme afHans Davidsen-Nielsen

Journalist

Hvis de nordiske lande lægger kræfterne sammen, har de uendeligt meget at tilbyde den del af USA’s befolkning, der ikke er gået fra forstanden, skriver Hans Davidsen-Nielsen i denne Signatur.

Jeg råbte i spøg til det amerikanske ægtepar på Gråbrødretorv: »Har I fået politisk asyl?«

Lyt til artiklen

Gennem et par år havde jeg fornøjelsen af at bo i ejendom med et yngre amerikansk par, der arbejdede på DTU og Niels Bohr Instituttet. Når de to Harvard-uddannede naturvidenskabsfolk ikke var optagede af at forske, sad de som regel på vores lokale café på Gråbrødretorv, hvor de drak fadøl og røg smøger.

For godt et år siden meddelte parret pludselig, at de havde fået job i Baltimore og hellere måtte vende snuden hjemad mod Staterne, selv om de egentlig helst ville blive i København – især med udsigten til, at Donald Trump ville blive USA’s præsident for anden gang.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her