Steve Witkoff (t.v.), Jared Kushner og Jeff Landry (t.h.) har alle ageret som særlige udsendinge for USA's præsident, Donald Trump. Kollage: Mads D'Alterio Djervig. Originalfoto: Tom Brenner, Dale Zanine, Evelyn Hockstein, John Macdougall

Særlige udsendinge er de nye fredsmæglere, for de er ikke belastet af ekspertise og lader sig ikke hæmme af bureaukrati, skriver den bulgarske Ivan Krastev i denne klumme.

Verdenskendt politolog: Vi lever i mellemmændenes tid

Steve Witkoff (t.v.), Jared Kushner og Jeff Landry (t.h.) har alle ageret som særlige udsendinge for USA's præsident, Donald Trump. Kollage: Mads D'Alterio Djervig. Originalfoto: Tom Brenner, Dale Zanine, Evelyn Hockstein, John Macdougall
Lyt til artiklen

Den geopolitiske tænker Robert Kaplan skrev engang, at »en forståelse af begivenheder i verden begynder med landkort, men ender med Shakespeare«. I dag er verdens tilstand knap så prangende. Nu begynder det med Donald Trumps opslag på sociale medier og ender med de økonomiske interesser, som den amerikanske præsidents venner og familie har.

Tænketanken European Council on Foreign Relations offentliggjorde for nylig en tekst, der konkluderer, at Trump næsten udelukkende bruger venner og familie som udsendinge til at løse besværlige udenrigspolitiske problemer, og at den praksis udgør systemiske risici for Europa.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her