Klumme afCathrine Lundager

Dribling: Andrés Iniesta og Beyoncé græder også

Lyt til artiklen

Andrés Iniesta – fra det spanske landshold og FC Barcelonas midtbane, hvor det går ret flot for tiden – laver det, du kan kalde for en Beyoncé i sin nye biografi. Queen B fortalte os på sit seneste album alt om kvalerne ved at få et moderne ægteskab til at fungere, selv om det er mellem to feterede megastjerner. Iniesta åbner op for skyggesiderne ved at være en af verdens dygtigste fodboldspillere: De perioder, hvor din krop svigter dig med skader, og dit hoved svigter dig med tvivl og mangel på den afgørende selvtillid. De tidspunkter, hvor du har svært ved at få dit spil til at fungere, og du føler dig sårbar og bange.

Det er blevet meget moderne at være ærlig i populærkulturen. Det er blevet en virksom markedsføringsstrategi. Men Iniestas historie er nu alligevel et forfriskende indspark i en poleret fodboldverden med alt for mange fjolser, der er medietrænet til at sige det samme, nemlig at de altid tror på sig selv, og det er derfor, de er for fede.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her