Klumme afBjørn Bredal

Skribent

Vi flygter ind i fiktionen

Lyt til artiklen

Findes Donald Trump? Ja og nej. Alle taler om ’det postfaktuelle samfund’, som han inkarnerer med sit afslappede og meget bevægelige forhold til fakta. Eller fikta. Sandheden iscenesætter han i hvert fald og løgnen ligeså, men nok så afgørende: Den kommende præsident sætter sig selv i scene, så det er svært at skelne virkelighed fra fiktion.

Trump er en omvandrende faktion, en flygtning i grænselandet mellem det, der findes, og det, der er fantasi. Et felt, som vi alle tumler rundt i, for Trump er jo bare et tidens tegn, der peger ind i feltet fra virkelighedens side, ligesom talrige tegn i kunsten peger samme vej fra, ja, kunstens side.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her