Susanne Staun: Danske kvinder og børn er slet ikke godt nok beskyttet imod voldelige mænd
En ekspertgruppe kritiserer myndighedernes manglende evne til at beskytte voldsramte kvinder og børn. Kritikken går på, at myndighederne ikke ved nok om voldens kønnede natur og derfor heller ikke kan reagere passende, påpeger Susanne Staun.
Der er ikke oplæsning af denne artikel, så den oplæses derfor med maskinstemme. Kontakt os gerne på automatiskoplaesning@pol.dk, hvis du hører ord, hvis udtale kan forbedres. Du kan også hjælpe ved at udfylde spørgeskemaet herunder, hvor vi spørger, hvordan du har oplevet den automatiske oplæsning.
Spørgeskema om automatisk oplæsningStatsforvaltningen giver for ofte samvær til fædre, hvis voldelige adfærd forvaltningen er vidende om, skriver Susanne Staun. Tegning: Mette Dreyer (arkiv)
Læs artiklen senere
Gemt (klik for at fjerne)
Læ