Klumme afAmalie Kestler

Chefredaktør

Man skal passe på, hvad man ønsker sig: Mette Frederiksens ville have ny type embedsmænd og fik det.

Kommentar: Mette Frederiksens 'opgør med systemet' har fået hende i problemer

Lyt til artiklen

Kendere af westerngenren vil huske slaget ved O.K. Corral: Her kulminerede en længerevarende konflikt mellem lovens lange arm, brødrene Virgil og Wyatt Earp sekunderet af Doc Holliday (senere spillet helt fænomenalt af Val Kilmer i en film), og de lovløse cowboys med en 30 sekunder lang skudveksling i Tombstone, Arizona.

Det blev til det mest kendte skuddrama i amerikansk historie, for det var her i gyden, regningen endelig blev gjort op: Lovens lange arm trak sig sejrrigt tilbage, om end vingeskudt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her