Klumme afLotte Folke Kaarsholm

Redaktionschef Opinion

Det er meget sjældent, at nogen prøver at snyde debatredaktionen, men i weekenden lykkedes det, skriver opinionsredaktør Lotte Folke Kaarsholm i denne kommentar.

Lotte Folke: Undskyld

Lyt til artiklen

Vi har bragt et falskt debatindlæg. Det er nærmest et brud på buddet på den allerførste side i lærebogen for en journalist: Man skal gøre alt for at sikre, at det er sandheden, der kommer i avisen.

Det pågældende indlæg var, troede vi, skrevet af en studerende, som også var dværg, og som var ked af, at DR endnu en gang var faldet tilbage på fordommene om dværge som mytiske væsner i en fantasiverden, da de castede den i øvrigt talentfulde Thea Lundbak til årets julekalender for at spille nisse.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her