Klumme afMarcus Rubin

Kronikredaktør

Hvis normalitetsbegrebet er blevet så snævert, at der ikke er plads til Onkel Reje, gør vi godt nok ungerne en bjørnetjeneste.

Marcus Rubin i modsvar: Utilpas over Onkel Reje? Ah, men kom nu!

Lyt til artiklen

Det er ikke så tit, jeg nærmest græder af grin, mens jeg sidder og ser tv med andre mennesker. Men det skete lørdag aften, hvor jeg sammen med nogle venner og børn så årets MGP.

Det var en mageløs fest. En fejring af alt det, som DR gør allerbedst – en genial idé (MGP er jo en dansk DR-opfindelse), godt produceret med glimrende sange, men alligevel så tilpas upoleret, at det ikke fremstod alt for indstuderet. Der var stadig plads til det skæve, det overraskende og det tydeligvis ikke fuldkommen forberedte.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her